Do pobrania

Ulotka
Pobierz ulotkę opaski inercyjnej
IMU Medical
Kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.
Profesor na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Członek Krajowej Rady ds. Neurologii powołanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń z zakresu neurologii ze szczególnym uwzględnieniem takich chorób jak choroba Parkinsona i inne parkinsonizmy, dystonie, pląsawice (choroba Huntingtona i inne), mioklonie, tiki, drżenie, a także inne choroby neurozwyrodnieniowe.
Sekretarz międzynarodowej organizacji International Association of Parkinsonism and Related Disorders (IAPRD).
Krajowa Rada ds. Neurologii zarządza procesem modernizowania polskiej neurologii. Przedstawione przez nią opinie staną się podstawą do stworzenia stosownych rozporządzeń poprawiających dostępność do diagnozy, terapii i sprzyjających poprawie jakości opieki nad osobami z chorobami neurologicznymi. Największy nacisk zostanie położony na takie dolegliwości jak: choroby neurozwyrodnieniowe (choroby Alzheimera i Parkinsona oraz stwardnienie rozsiane), udary mózgu oraz padaczkę). Rada, we współpracy z towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, opracowywała i upowszechniała standardy postępowania medycznego w zakresie chorób neurologicznych oraz przygotowywała rekomendacje dotyczące wykorzystania innowacyjnych technologii w diagnostyce i leczeniu tego rodzaju schorzeń.
IAPRD powstała około 50 lat temu i została afiliowana przy Światowej Federacji Neurologii, ma swoją siedzibę w Holandii. Jest jedną z wiodących na świecie organizacji promujących badania oraz wiedzę kliniczną z zakresu chorób neurozwyrodnieniowych oraz tzw. movement disorders. IAPRD wydaje prestiżowe czasopismo pod nazwą Parkinsonism & Related Disorders (Elsevier) oraz od niedawna jego stricte kliniczne „przedłużenie” o nazwie Clinical Parkinsonism & Related Disorders.
Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Zaburzeń Motorycznych w Przebiegu Choroby Parkinsona.
Wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Członek Zarządu Sekcji Schorzeń Układu Pozapiramidowego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kierownik kliniki – Klinika Neurologii, Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Mazowiecki Szpital Bródnowski.
Adiunkt w Klinice Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych.
Prezes Sekcji Schorzeń Układu Pozapiramidowego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Prezes Sekcji Pozapiramidowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych.
Obszar pracy zawodowej oraz badań naukowych koncentruje w obrębie zaburzeń ruchowych (dystonie, choroba Parkinsona), mechanizmach neurodegeneracji, a także w obszarze głębokiej stymulacji mózgu oraz leczeniu toksyną botulinową.
Jego zainteresowania i badania koncentrują się na chorobach neurodegeneracyjnych i zaburzeniach ruchowych i dotyczą szerokiego zakresu od patogenezy do leczenia w tym głęboką stymulacją mózgu.
KLINIKA NEUROLOGII
Klinika Neurologii Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego działa od 13 lat na bazie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Klinika liczy obecnie 68 łóżek.
W skład zespołu wchodzą: Oddział Udarowy, Oddział Neurologii Ogólnej i Oddział Neurorehabilitacji.
Klinika jest wiodącym w Polsce ośrodkiem diagnostyki i terapii chorób pozapiramidowych, do którego kierowani są celem ustalenia rozpoznania i leczenia chorzy z całej Polski. Klinika zarządza programami kwalifikacji do terapii zaawansowanych dla chorych z chorobą Parkinsona. Doświadczony zespół kwalifikuje pacjentów do głębokiej stymulacji mózgu (DBS), leczenia do dwunastniczym wlewem lewodopy oraz podskórnym wlewem apomorfiny. Wszyscy chorzy po włączeniu pozostają pod opieką Kliniki i są dalej prowadzeni na miejscu (w oddziale lub poradni). Ze względu na dużą ilość prowadzonych chorych lekarze Kliniki dzielą się swoim ogromnym doświadczeniem organizując liczne wykłady i szkolenia.
Pacjenci z najcięższymi udarami mózgu leczeni są na dwóch salach Wzmożonego Nadzoru Neurologicznego. Współpraca z Oddziałem Neurochirurgicznym i Kliniką Chirurgii Naczyniowej pozwala na nowoczesne leczenie chorób ośrodkowego układu nerwowego.
W pracowni Elektroencefalografii wykonywane są badania diagnostyczne u chorych z napadami padaczkowymi i po urazach mózgu. W pracowni Elektromiograficznej prowadzone są badania w chorobach obwodowego układu nerwowego – zapaleniach korzeni nerwowych, zapaleniach wielonerwowych, uszkodzeniach nerwów obwodowych oraz w rzadszych chorobach takich jak: miastenia, stwardnienie zanikowe boczne.
Poradnie specjalistyczne prowadzone w ramach Kliniki: Poradnia Parkinsonizmu, Poradnia Padaczkowa i Bólów Głowy, Poradnia Zaburzeń Pamięci, Poradnia Stwardnienia Rozsianego, Poradnia Chorób Nerwowo-Mięśniowych.
Organizacja stanowiła jeden z motorów zmian w systemowym leczeniu choroby Parkinsona. Starania Fundacji sprawiły, że w 2017 roku sfinalizowano ostatecznie refundację dwóch niedostępnych wcześniej w Polsce terapii – Duodopy oraz Daceptonu-apomorfiny.
Wojciech Machajek jest także inicjatorem nagrody Tulipany Nadziei, przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla poprawy sytuacji chorych na chorobę Parkinsona, opiekunów, wiedzy lekarzy na temat schorzenia itd.
Od 2021 roku Fundacja rozszerzyła obszar działalności i tym samym po raz kolejny zmieniła nazwę – obecnie funkcjonuje jako Fundacja Chorób Mózgu. Krok ten odzwierciedla ambicje, by zdobyte doświadczenie i wiedzę wykorzystać w rozwiązywaniu problemów, z jakimi muszą się mierzyć na co dzień osoby cierpiące na inne choroby neurologiczne w Polsce.
Cele fundacji:
WSPARCIE merytoryczne, psychologiczne, informacyjne osób cierpiących na choroby neurologiczne, jak również bliskich chorych i ich rodzin, bez których funkcjonowanie często nie jest możliwe.
EDUKACJA i zwiększanie wiedzy na temat chorób neurologicznych, zarówno wśród lekarzy i personelu medycznego, jak i wśród ogółu społeczeństwa.
Działania Fundacji Chorób Mózgu wspiera Doradcza Rada Medyczna. W skład Rady wchodzą najwybitniejsi neurolodzy z różnych specjalności w kraju:
1/ Prof. Alina Kułakowska
2/ Dr hab. Alicja Kalinowska
3/ Dr hab. Iwona Sarzyńska-Długosz
4/ Prof. Jarosław Sławek
5/ Dr hab. Dariusz Koziorowski
Cel szczegółowe
Dr Sebastian Banaszek, akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej IMU Medical S.A., jest również współautorem patentu opaski inercyjnej IMU Medical. Jest ekspertem w dziedzinie pozyskiwania i analizy danych medycznych, ze szczególnym naciskiem na zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jego specjalizacja obejmuje rozwój zaawansowanych algorytmów oraz metod analizy danych w kontekście medycyny.
Jako członek zespołu IMU Medical S.A., dr. Banaszek wprowadza innowacyjne podejścia do wykorzystania danych sensorycznych w monitorowaniu pacjentów z deficytem dopaminy, zwłaszcza osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Jego wiedza i umiejętności są nieocenione dla rozwoju naszych rozwiązań medycznych, które opierają się na precyzyjnej analizie danych i dostarczaniu kompleksowych informacji diagnostycznych. Dr. Banaszek aktywnie przyczynia się do doskonalenia naszych technologii i dostosowywania ich do potrzeb pacjentów oraz specjalistów medycznych.
Jego zaangażowanie w rozwój IMU Medical i wykorzystanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie analizy danych przyczyniają się do tworzenia innowacyjnych i skutecznych rozwiązań medycznych, które mają potencjał przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów z chorobą Parkinsona i innych schorzeń.
Artur Książek jest jednym z założycieli i prezesem IMU Medical S.A., współautorem patentu opaski inercyjnej IMU Medical oraz byłym prezesem spółki Prometheus S.A., renomowanego producenta dronów. Jego bogate doświadczenie w dziedzinie technologii, zwłaszcza związanej z wykorzystaniem IMU w stabilizacji lotu dronów oraz zarządzania, stanowi cenny wkład w rozwój IMU Medical. Artur Książek jest ekspertem w dziedzinie innowacji i przedsiębiorczości, a jego zaangażowanie przyczynia się do tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych. Jako prezes Prometheus S.A. osiągnął znaczące sukcesy w branży technologicznej, zdobywając uznanie zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku. Jego wiedza, wizja i zdolność do strategicznego myślenia przyczyniają się do sukcesu IMU Medical, które dąży do zrewolucjonizowania obszaru leczenia i monitorowania pacjentów z deficytem dopaminy. Artur Książek jest niezwykle zaangażowany w rozwój firmy i dąży do osiągnięcia globalnego uznania dla innowacyjnych rozwiązań medycznych oferowanych przez IMU Medical S.A.